Jak założyć konto na giełdzie BitMarket24 oraz jak dokonać pierwszej transakcji?

1) Na głównej stronie klikamy "Zarejestruj".  Pod "Rejestracja" wpisujemy swój mail, który będzie jednocześnie loginem do giełdy.

2) Wybieramy interesujący nas typ konta. Mamy do wyboru anonimowy z możliwością wpłat i wypłat wyłącznie kryptowalut. Mam konto pół-anonimowe z możliwością zasileń krypto i wypłat PLN oraz konto wymagające podania największej ilości danych umożliwiające zasilenia i wypłaty PLN oraz wpłatę i wypłatę krypto. Po podaniu niezbędnych informacji klikamy "Zarejestruj" i czekamy na maila z potwierdzeniem rejestracji.

Opis głównego MENU giełdy BitMarket24:

  • W prawym górnym rogu po kliknięciu w naszą nazwę użytkownika możesz edytować swoje dane osobowe, definiować książkę adresową, wyświetlane powiadomienia itp.
  • W zakładce MOJE OFERTY możesz zobaczyć, bądź anulować swoje oferty kupna i sprzedaży.
  • W zakładce ZASILENIE KONTA możesz dokonać wpłaty środków BTC, LTC, bądź PLN
  • W zakładce WYPŁATA ŚRODKÓW możesz dokonać wypłaty środków BTC, LTC, bądź PLN
  • W zakładce HISTORIA SALDA możesz zobaczyć wszystkie dokonane, bądź oczekujące wpłaty i wypłaty.
  • W zakładce O NAS możesz się dowiedzieć więcej o platformie.
  • W zakładce KONTAKT możesz skontaktować się z supportem giełdy.

3) Zasilenie konta. W zależności od wybranego typu konta i ilości podanych przez nas danych możemy zasilić nasze konto na różne sposoby. Ja wybieram wpłatę BTC. Jeśli chodzi i wpłaty PLN mamy do wyboru przelew bankowy, dotpay, lub dokonać wpłaty gotówkową. 

4) Po wybraniu opcji zasilenia konta kryptowalutą (możemy tego dokonać w BTC / LTC / BTG / BCC) pojawi nam się adres do wpłat. Kopiujemy go do portfela by przelać środki na dokładnie ten adres. Dla pewności możemy skorzystać z opcji "Kopiuj do schowka", która bezpiecznie zapisze nam hasło w pamięci podręcznej.  

5) W zakładce "Historia salda" pojawią nam się wszystkie wpłaty i wypłaty jakich dokonaliśmy z i na nasze konto giełdowe. Jak widzicie przelewy BTC księgowane są po jednym potwierdzeniu tzn. szybko. 🙂 Zdecydowany plus giełdy BitMarket24.

6) Po zasileniu konta danym walorem możemy przejść do najistotniejszej zakładki na giełdzie czyli oczywiście zakładki "Rynek". To tam będziemy dokonywać zleceń Kupna oraz Sprzedaży danej kryptowaluty. Na samej górze widzimy wykres kursu danego waloru w tym przypadku jest to BTC/PLN a każda świeczka (czerwona i zielona kreska) oznacza 6h ruchu cenowego. Zaraz obok mamy chat na którym porozmawiamy z użytkownikami giełdy. Bezpośrednio poniżej chatu mamy listę "Ostatnich transakcji" dokonanych na rynku oraz aktualną cenę (ustanowioną przez ostatnią zrealizowaną ofertę).  Wszystkie zlecenia (obecne i zakończone oraz anulowane) będą pojawiać się w zakładce "Moje oferty"

Jak Kupić i Sprzedać daną kryptowalutę na giełdzie BitMarket24 na przykładzie Bitcoina?

7) Kup BTC

Jeśli na koncie mamy już PLNy możemy dokonać jej sprzedaży czyli zakupu kryptowaluty. W kolumnie "Kup BTC" zobaczymy ile jednostek waluty PLN posiadamy i za ile możemy je sprzedać by kupić BTC. Mamy możliwość ustawienia oczywiście tych wartości przez wpisanie "z palca" liczb w odpowiednie miejsca.  W każdej chwili taką ofertę możemy anulować przez kliknięcie "anuluj" obok zlecenia lub bezpośrednio w zakładce "Moje oferty".  Aktualnie wystawione przez nas oferty Kupna i Sprzedaży pojawią się bezpośrednio pod order bookiem (czyli tą listą kurs/ilość/razem). W order booku widzimy oferty będące aktywne w tym momencie na rynku. Różnica między najlepszą ofertą Kupna i Sprzedaży to tzw. spread na zdjęciach poniżej wynosi on 57 499 - 57 480 = 10 zł spreadu.

8) Sprzedaj BTC

Jeśli na koncie mamy już BTC lub inną kryptowalutę możemy dokonać jej sprzedaży. W kolumnie "Sprzedaj BTC" zobaczymy ile jednostek danej krypto posiadamy i za ile możemy je sprzedać. Mamy możliwość ustawienia oczywiście tych wartości przez wpisanie liczb w odpowiednie miejsca. Pamiętajcie, że oferta sprzedaży pojawi się w kolumnie "Kup BTC" a oferta kupna krypto natomiast w kolumnie "Sprzedaj BTC". Jak widać na załączonych zdjęciach poniżej, nasza oferta wystawiona do marketu podświetli się na żółto tak by była łatwa do zobaczenia. W każdej chwili możemy ją anulować przez kliknięcie "anuluj" obok zlecenia lub bezpośrednio w zakładce "Moje oferty".


FAQ

Jeśli nie znalazłeś/aś tu odpowiedzi na Twoje pytania i wątpliwości zapraszam do zakładki FAQ giełdy BitMarket24 gdzie wiele kwestii znalazło już swoje rozwiązanie. https://bitmarket24.freshdesk.com/support/solutions W tej również zakładce można otworzyć "Zgłoszenie" i uzyskać odpowiedzi prosto do Supportu (działu pomocy) giełdy.

Czym jest Bitcoin (BTC) ?

Bitcoin to światowa kryptowaluta i cyfrowy system płatniczy, nazywany pierwszą zdecentralizowaną walutą cyfrową, ponieważ system działa bez centralnego repozytorium lub jednego administratora. wydany w 2009 jako oprogramowanie open source co oznacza, że jego kod źródłowy jest ogólnie znany i dostępny. Sieć umożliwia wykonywanie transakcji peer-to-peer, co oznacza, że transakcje odbywają się między użytkownikami bez pośrednika. Te transakcje weryfikowane są przez zdecentralizowane węzły sieci i rejestrowane w publicznej księdze rozproszonej zwanej blockchain. Blockchain możemy wyobrażać sobie jako ogromną bazę danych, gdzie cały czas mamy dostęp do historii wszystkich transakcji kryptowalutą Bitcoin od jej powstania aż do teraz. By lepiej zrozumieć cały świat związany z Bitcoinem, problemy z jakimi będzie się zmagał oraz dlaczego osiągnie niebotyczną wartość w przyszłości polecam te dwa filmy:
Big Short - historia wielkiego kryzysu w USA z 2008 roku
Banking on Bitcoin  - historia Bitcoin od powstania w roku 2009

Bitcoina kupisz za złotówki na polskiej giełdzie BitMarket24.

Czym jest Ethereum (ETH) ?

Ether jest drugą pod względem kapitalizacji kryptowalutą na świecie. Technologia, na której działa, nazywa się Ethereum, która została po raz pierwszy opisana przez 19-letniego wówczas programistę Bitcoin Vitalika Buterina w 2013 roku. Genialny nastolatek Buterin widział swój projekt, jako ulepszenie Bitcoina. Podobnie jak Bitcoin, jest to zdecentralizowana sieć płatnicza z własną kryptograficzną walutą, która umożliwia wysyłanie anonimowych płatności przez Internet bez konieczności posiadania banku lub nadzoru strony trzeciej. Ponadto kryptowalutę Ethereum postrzegać należy przede wszystkim jako platformę programistyczną do budowania aplikacji peer-to-peer. Celem ETH jest tworzenie platformy umożliwiającej bezpośrednie kontrakty (ang. Smart Contracts) między użytkownikami oraz ich współpracę przy budowaniu rozproszonych aplikacji, wraz z wykorzystaniem własnego systemu płatniczego, ponieważ każdy może stworzyć w sieci Ether swój własny token z określoną podażą, nazwą i celem wykorzystania. Bitcoin w przeciwieństwie do Etheru powstał jako alternatywa dla waluty takich jak USD, PLN czy EUR, sercem Etheru są natomiast DApps oraz Smart Contracts. Dużą różnicą jest również czas przetwarzania w obu sieciach. Transakcje w systemie Ethereum potwierdzane są w zaledwie kilka sekund, co w systemie BTC trwa już co najmniej kilka minut lub nawet godzin w zależności od opłaty transakcyjnej jaką uiścimy.

Czym jest Blockchain (pol. łańcuch bloków) ?

Blockchain to zdigitalizowana, zdecentralizowana, publiczna księga wszystkich transakcji kryptowalutowych. Stale rosnąca struktura. "Ukończone" bloki (najnowsze transakcje) są rejestrowane i dodawane do poprzednich w porządku chronologicznym, umożliwiającym uczestnikom rynku śledzenie transakcji walutowych bez centralnego prowadzenia dokumentacji (np. przez banki czy giełdy papierów wartościowych). Każdy węzeł (komputer podłączony do sieci) otrzymuje kopię modułu blockchain, który jest pobierany automatycznie w momencie ściągnięcia całego oficjalnego portfela Bitcoin Core (zajmującego wiele gigabajtów). Z uwagi na tę wielkość zwykłym użytkownikom zaleca się używanie portfeli Lite bez konieczności ściągania całego blockchaina). Pierwotnie opracowany jako metoda księgowania kryptowaluty Bitcoin, Łańcuch bloków - wykorzystują technologię tzw. Distributed Ledger (DLT) - która już dziś pojawiaja się w wielu komercyjnych zastosowaniach poza światem kryptowalut. Obecnie technologia ta jest wykorzystywana przede wszystkim do weryfikowania transakcji w walutach cyfrowych, chociaż możliwe jest digitizowanie, kodowanie i wstawianie praktycznie dowolnego dokumentu do łańcucha blokowego (tę cechę wykorzystał Vitalik tworząć smart contracty w sieci Ether). Takie postępowanie tworzy niezatarty zapis, którego nie można zmienić; co więcej, autentyczność rekordu może zostać zweryfikowana przez całą społeczność za pomocą blockchain zamiast jednego scentralizowanego organu.

Czym jest Bitcoin Gold i Bitcoin Cash ?

Do pierwszego rozdzielenia głównego blockachaina Bitcoina doszło po debacie o skalowalności tej kryptowaluty. Rozdzielenie (hard fork) doprowadziło do podziału kryptowalut w dniu 1 sierpnia 2017 r. Łańcuch który wyszedł z podziału został ustawiony tak by jego limitu rozmiaru bloku wynosił osiem megabajtów w celu zwiększenia liczby transakcji, które jego ledger może przetwarzać. Nowy altcoin nazywa się Bitcoin Cash (BCH), przez niektórych nazywany jest również BCash. Zmiana reguły zwiększania limitu rozmiaru bloku bitcoin z jednego megabajta do ośmiu megabajtów jest klasyfikowana jako hard fork. 

Bitcoin Gold jest powstałym po hard forku Bitcoina altcoinem typu open source. Fork pojawiły się pod koniec października 2017 r., W bloku 491407. Celem hard forka było stworzenie bitcoina odpornego na ASIC, poprzez ponowne wykorzystanie algorytmu "proof-of-work" Equihash z kryptowaluty Zcash.

Obie te kryptowaluty (BTG oraz BCH) kupisz za złotówki na polskiej giełdzie BitMarket24.

Kopanie kryptowalut - jak pozyskuje się #cryptocurrency?

Na przykładzie kryptowaluty Bitcoin można to opisać w ten sposób: Kopanie/wydobywanie (ang. mining) Bitcoinów to proces, w którym transakcje i środki są weryfikowane i dodawane do księgi publicznej, znanej jako łańcuch bloków (ang. blockchain). Każdy, kto ma dostęp do Internetu i odpowiedni sprzęt, może uczestniczyć w wydobyciu, choć w tym momencie rynek ten został sprofesjonalizowany i zwykły użytkownik podstawowego komputera nie dysponuje wystarczająco dużą mocą obliczeniową by takie "domowe kopanie" mogło przynieść jakikolwiek zysk. Proces wydobywczy polega na kompilowaniu ostatnich transakcji na bloki i próbie rozwiązania skomplikowanej łamigłówki. Uczestnik, który jako pierwszy rozwiązuje łamigłówkę (konkretnie hash), umieszcza następny blok w łańcuchu bloków i otrzymuje nagrody. Nagrodami, które zachęcają do wydobycia, są zarówno opłaty transakcyjne związane z transakcjami zebranymi w bloku, jak i nowo wydany bitcoin. Tutaj można śledzić trudność wydobycia oraz inne parametry związane z kopaniem w sieci Bitcoin -> https://bitcoinwisdom.com/bitcoin/difficulty

Słownik podstawowych pojęć w świecie #kryptowalut:

KRYPTOWALUTA - to waluta mająca postać cyfrową lub wirtualną, która wykorzystuje kryptografię w celu zabezpieczenia transakcji i ogólnego bezpieczeństwa przetwarzanych informacji. Jest niemożliwa do podrobienia oraz transakcje nią są nieodwracalne właśnie dzięki kryptografii. Cechą kryptowalut i prawdopodobnie najbardziej ujmującym inwestorów faktem jest jego zdecentralizowana natura; nie jest wydawany przez żadną władzę centralną (rządy, banki, organizacje), co czyni ją teoretycznie odporną na interwencje lub manipulacje ze strony politycznej.
Niektóre z zalet kryptowalut:
1. Anonimowe transakcje, ponieważ do ich dokonania nie ujawniamy swoich danych osobowych, wystarczy adres portfela Bitcoin (klucz publiczny),
2. Jeśli działamy profesjonalnie mamy praktycznie 100% pewności, że kryptowaluta, którą przechowujemy na kryptoportfelu nie zniknie, nie zostanie nam skradziona ani nie utracimy do niej dostępu,
3. Wystarczy dostęp do internetu by dokonywać szybkich i względnie tanich przelewów międzynarodowych
4. Niewielkie opłaty transakcyjne, choć to zależy głównie od wyboru kryptowaluty, którą będziemy przelewać
5. Bezpieczeństwo transakcji gwarantuje nam głębokie szyfrowanie wszystkich działań w sieciach
6. Z uwagi na to, że system działa w oparciu o P2P (peer-2-peer) udało się wykluczyć potrzebę "trzeciej strony" w transakcji. Sieć samam sprawdza czy poprawnie wydaliśmy lub przyjęliśmy daną kryptowalutę, nie da się oszukać tak wielu komputerów obliczeniowych na raz by zaburzyć działanie takiej sieci i np. podwójnie wydać tą samą jednostkę kryptowaluty
7.  założenia kryptowaluty działają w oderwaniu od rządów i polityki co sprawia, że nie można nimi łatwo manipulować ani zatrzymać ich rozwoju i możliwości wykorzystania
DECENTRALIZACJA W KRYPTOWALUTACH – komputery zlokalizowane na całym świecie pracują razem wykonując obliczenia. Nawet jeśli połowa komputerów zostanie wyłączona, druga połowa będzie działać tak, jakby nic się nie stało.
ICO (Initial Coin Offering) – start-upy, zdecentralizowane aplikacje, przedsięwzięcia charytatywne, projekty oparte na blockchain w sieci Ethereum wykorzystują ICO do zbierania funduszy na swoje przedsięwzięcia. Często jeszcze zanim aplikacja / rozwiązanie / projekt wejdzie w strefę beta testów, teamy z całego świata mogą pozyskać fundusze na rozwój swojego pomysłu poprzez wypuszczenie własnych tokenów ERC20 dla wczesnych inwestorów (early backers, early investors) na wzór pozyskiwania funduszy poprzez giełdowe IPO lub fundusze Venture Capital. Najczęściej tokeny te można uzyskać wyłącznie na oficjalnej stronie projektu. Należy przy inwestycjach tego typu bardzo uważać na wszelkiego rodzaju próby wyłudzenia środków przez hackerów oraz na projekty, które powstały wyłącznie po to by zebrać fundusze i rozpłynąć się w kryptosferze. Mamy jednak już wiele przykładów na to, że takie inwestycję mogą się bardzo opłacić i stanowić dobry przykład tego rodzaju crowdfoundingu np. nasz polski start up golem.network który zebrał niebagatelne 9 mln dolarów, a obecna jego wycena plasuje się na poziomie ponad 200 mln dolarów po niespełna roku od startu.
DApps (Decentralized Applications) – model tworzenia skalowalnych aplikacji. Bitcoin utorował drogę do nich dzięki kryptograficznemu przechowywaniu informacji oraz technologii peer-to-peer. Funkcje te stanowią punkt wyjścia do budowy nowego typu oprogramowania zwanego aplikacjami zdecentralizowanymi lub DApps. Dopiero od niedawna DApps zyskują rozgłos w mediach, ja natomiast sądzę, że pewnego dnia staną się bardziej powszechne niż obecnie najpopularniejsze aplikacje internetowe na świecie. Są bardziej elastyczne, przejrzyste, rozproszone oraz skalowalne niż obecne modele oprogramowania z zamkniętymi kodami źródłowymi, w których zakładnikami są nasze dane personalne przetrzymywane i przetwarzane bez naszej kontroli przez organizacje, prywatne firmy i rządy na całym świecie.
ATH - All Time High - Bitcoin osiągnął nowe ATH oznacza, że po raz pierwszy w historii dany walor w tym przypadku Bitcoin osiągną najwyższą cenę w historii notowań
ATL - All Time Low - Dogecoin osiągną nowe ATL, oznacza że w dniu dzisiejszym po raz pierwszy w historii cena waloru Dogecoin spadła do najniższej wartości w całej historii jego wyceny
ALTCOIN - nazywa się tak wszystkie kryptowaluty i tokeny poza Bitcoinem. Altcoinami będą więc np. Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Monero, Lisk, IOTA, Golem czy Ripple
SCAM - to po prostu oszustwo. Jeśli jakiś projekt jest tak okreslany lepiej trzymać się od niego z daleka.

Wyselekcjonowane linki do stron pełnych wiedzy, informacji i ciekawych treści związanych z kryptowalutami:

https://steemit.com/@mooningcharts - zapraszam na swojego Steema czyli blog na platformie opartej na kryptowalucie Steem gdzie możemy zostać wynagrodzeni za pisane przez nas materiały. Połączenie Reddita oraz Wykop.pl. To świetna inicjatywa w świecie kryptowalut. Dodałem tam dwa duże wpisy z solidną garścią wyselekcjonowanych linków o tematyce krypto. Zarówno Ci którzy dopiero zaczynają jak i Ci bardziej zaawansowani znajdą tam przydane dla siebie informacje, porady i newsy.

Optimized with PageSpeed Ninja